Skip to content

tulkošanas smalkā māksla

janvāris 30, 2011

Māte piedāvāja man grāmatu. Ļoti esot patikusi. Pēc manas piezīmes, ka pirms gadiem desmit viņa par šo grāmatu bijusi gluži pretējās domās, sataisīja lielas acis un pat neatcerējās, ka to lasījusi.

Pat sameklējām veco eksemplāru. Jā, tulkojums cits, un atšķirības brīžiem pat visai smieklīgas. Piemēram.

Viņas prombūtnes laikā X nodaļas pacienti nepalika gluži bez palīdzības: ja ieskanējās iekšējais trauksmes zvans, kas slēpjas ikvienā labā žēlsirdīgajā māsā, viņa pati nakts vidū devās uz nodaļu vai palūdza nakts dežurējošo māsu apgaitas laikā īpaši pievērst uzmanību X nodaļai. Nakts māsa parasti vismaz reizi ieskatījās nodaļā arī bez māsas Langtrijas iepriekšēja brīdinājuma. Un, ja tiešām gadījās kaut kas ļoti nelāgs, viņas rīcībā bija telefons. Kopš pēdējā nopietnā nakts atgadījuma bija pagājuši trīs mēneši, tāpēc māsu Langtriju nemocīja ļauni sapņi.

Nodaļas pacienti viņas prombūtnē nebija pilnīgi neaizsargāti; ja ieskanējās iekšējās trauksmes zvans, kas māsā Lengtrijā darbojās tikpat nemaldīgi kā ikvienā labā slimnieku kopējā, viņa devās uz palātu pat un palūdza, lai naktsmāsa, patrylējot no palātas uz palātu, pamet vērīgāku skatienu uz X nodaļas pusi. Taču naktsmāsa, nemaz negaidījusi māsas Lengtrijas brīdinājumu, allaž vismaz vienreiz ielūkojās X nodaļā. Un visļaunākajam gadījumam vēl atlika telefons. Pēdējos trijos mēnešos ne reizi nebija samilzusi krīze, tāpēc māsai šonakt miegs bija salds.

Jā, šāds tulkojums laikam var mainīt cilvēka domas par pašu grāmatu (un tas tikai pastiprina manu apņemšanos reiz izlasīt LoTR oriģinālā, ak, man laikam jāuzsāk 101/1001, lai to tiešām izdarītu), bet diez vai tas vien būs pie vainas. Izrādās, cilvēki mainās arī pusmūžā.

Advertisements

From → Uncategorized

Atstāt komentāru

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s