Skip to content

Ērts R redaktors

aprīlis 12, 2011

Sāku šo ierakstu rakstīt pirms mēneša, kad iznāca RStudio pirmā publiskā versija, bet tad iedomājos notestēt to uz veciem failiem, un ak vai — bija problēmas ar latviešu burtiem. Izstrādātāji tās solījās labot un salaboja ar: vakar iznāca 0.93 un ar latviešu burtiem viss ir kārtībā. Tagad visiem jālēkā no prieka!

Rakstīt kodu teksta redaktorā, protams var. Var arī pa tiešo konsolē. (Var arī kasīt muguru ar kāju, bet var arī ar dakšiņu.) Un var izmantot mūsdienīgu IDE. RStudio nav pirmā IDE priekš R, bet tā ir pirmā, kas man nesakrīt uz nerviem pirmajās piecpadsmit minūtēs un pirmā, kurā ir integrēts Sweave.

Vesels viens laboratorijas darbs uzražots ar RStudio palīdzību un pagaidām esmu par absolūti sajūsmā. Jau iepriekš rakstīju par pgfSweave, un joprojām man tas šķiet ērtākais veids, kā sajūgt kopā R un TeX, taču dokumentu ražošana varētu tomēr būt krietni ērtāka tieši sintakses iekrāsošanas ziņā: nebiju uzgājusi nevienu teksta redaktoru, kas smuki iekrāso gan tex daļu gan R fragmentus.

Izlīdzējos tādā ziņā, ka datu analīzes laikā iekrāsoju tekstu kā R, pēc tam piepulējot tekstu kā TeX, abiem mērķiem tika izmantots Gedit ar R un TeX pluginiem. Taču tagad man ir Rstudio, kas pamatā domāts daba organizēšanai ar R. Pat darbam tikai ar R kodu tas ir ērtāks per Gedit, nemaz nerunājot par darbu ar Rnw dokumentiem.

Lai runā ekrānšāviņi: Gedit, Kile un RStudio:

Katrā ziņā RStudio man patīk labāk par RCommander un Eclipse ar visādiem spraudņiem. Dators īpaši netiek noslogots (kamēr vien kāds neuzraksta bezgalīgu ciklu), strādāt ir ērti. Vienīgais, kas man nepatīk, ir neērtā pogas CompilePDF pākonfigurēšana — divu minūšu laikā nespēju saprast, kā panākt, lai tiek izmantotas komandas pgfsweave un xelatex nevis Sweave un tex2dvi, un paliku pie vecās labās komandrindas. Un labā ziņā citu operētājsistēmu lietotājiem: RStdio ir pieejams arī uz Windows un Mac OS.

RStudio ir arī (Linux, protams) servera versija, kas ļauj lietotājiem garantēti strādāt ar vieniem un tiem pašiem datiem un bibliotēku versijām un piekļūt savam darbam no jebkura datora, uz kura ir moderns interneta pārlūks (FF 3.5+, Chrome 5.0+, Safari 4.0+). Kā jau open source projektam, bibliotēku ir melnais tūkstotis un visiem projektā iesaistītajiem stingra pieturēšanās pie vienām versijām ir ļoti ieteicama. Tāpat tas ļauj vienuviet pārvaldīt R un tex sistēmas, kas arī ir labs pasākums.

Var jau būt, ka RStudio nav piemērots katram, bet to noteikti ir vērts izmēģināt.

Advertisements

From → geek stuff

Atstāt komentāru

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s