Skip to content

Stikla pērlīšu spēle

maijs 16, 2011

Pāršķīru pēdējo Hermaņa Heses «Stikla pērlīšu spēles» lappusi un mēģināju atcerēties, kura reize tā bija. Atceros, ka kādos mazpadsmit šo grāmatu klusi atliku atpakaļ skapī, atzinusi par pilnīgi nebaudāmu. Tad Atēna sāka izdot Hesi un kaut kad pēc «Sidhartas» un «Narcisa» izlasīju arī Spēli, un tā kļuva par vienu no manām Bībelēm. Un pēc tam tā ir lasīta vēl vismaz vienu reizi.

Savajadzējās atsvaidzināt atmiņas par Kastālijas hierarhiju, un tādēļ pat pierakstījos bibliotēkā, neraugoties uz to, ka šai grāmatai mājās kaut kur ir jābūt. Mjā, kaut kur. Un atkal tā mani ievilka savā pasaulē, ne ar spraigu sižetu vai detalizētu fantāzijas pasauli, bet ar filosofiju un patiesi baudāmu valodu, neraugoties uz to, ka tā ir tulkojums. Šī grāmata jālasa meditējot un negaidot, kad beigsies Ievads un sāksies Sižets, koncepcijai par Spēli tajā ir pat vēl lielāka nozīme nekā Jozefa Knehta biogrāfijai.

Šķiet, matemātikas studijas tā īsti iedīdīja manu prātu tādā ceļā, lai es spētu kaut nedaudz iztēloties Spēles burvību, bet kā dēļ un kopš kura laika es mīlu runāt līdzībās (un ērcēties, ka citi manas personīgās asociācijas nespēj uztvert) gan nevaru atminēties. Bet tā tas ir, un tādēļ vēl jo vairāk man pievilcīga šķiet pasaule (tas nekas, ka izdomāta), kurā ir tādi Spēles adepti, kam nav citu rūpju, kā tikai mācīties sev tīkamo.

Par laimi šis nav skolas laika literatūras domraksts, un man nav jāanalizē vēstījuma īpatnības un jādomā, ko tad Hese ar savu gara darbu ir gribējis pateikt, un šeit, tā arī neko nepateikusi, es apstāšos. Jo no šīs grāmatas gūtais un secinātais ir iracionāls, un ietērpt to vārdos, kas pēc savas būtības ir racionāli, būtu gaužām nepateicīgs uzdevums. Lai ar to nodarbojas skolasbērni.

Advertisements

From → Uncategorized

Atstāt komentāru

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s