Izlaist līdz saturam

Valmieras maratons

Septembris 18, 2011

Šodien beidzot bija Tā Diena, pasākums, kuram bija pakārtota mana dzīve pēdējos trīs mēnešus. Uzzināju, ka nevaru noskriet maratonu. Bet es varu finišēt.

Izvēlējāmies to autobusu, ar kuru sanāca ierasties pēdējā brīdī, nepaspēju uz VSK Noskrien fotografēšanos. Visu pārējo gan paspēju un atcerējos, un tad jau bija jāskrien.

Pirmos trīs kilometrus bija plānots iesākt ļoti lēnām un prātīgi ar pulsu līdz 150, realitātē pulss lēkāja, kā tam iegribās. Ap trešo kilometru mani panāca Pāvels, viens no Uzdrošinies Noskriet 2 dalībniekiem, ļoti labi skrējās kopā. Ik pa brīdim kājās iestājās slinkums, bet Pāvelam līdz bija jātur. Pirmie 5 km pa 0:27:25, vidējais pulss 152.

Pirmā apļa otrā puse pagāja tādās kā treniņa sajūtās. Joprojām blakām Pāvels, visi skrien, garajā turp-atpakaļ posmā vēroju pazīstamos, nekā daudz, ko teikt. 0:27:00, 155.

Trešie pieci kilometri bija gandrīz visātrākie. Joprojām labi ripojās uz priekšu, maratons vēl nebija sācies. Plāns bija sastādīts primāri uz pulsu, rezultātā pirmo pusi skrēju ar zemāku pulsu, bet lielāku ātrumu kā plānots. 0:26:56, 159.

Otrā apļa otrā pusē sāku just kreiso augšstilbu, diez, tieši kreiso tāpēc, ka čips bija kreisās kājas? Joprojām trasē daudz skrējēju, joprojām kopā ar Pāvelu. 0:27:07, 159

Trešā apļa pirmā puse nedaudz lēnāk, brīžiem iesāpas celis, tomēr izdevās ar soļa maiņu tikt no tām sāpēm vaļā. 0:27:21, 160

Ar nākamajiem pieciem kilometriem izdomāju, ka pietiek skriet viegli, ka plānā paredzēts skriet grūtāk un nedaudz pieliku soli, atraujoties no Pāvela. Visādi citādi joprojām labi. 0:26:54, 163

Kāpēc trešā apļa pašas beigas un ceturtā apļa sākums bija tik lēni, lāgā nezinu, laikam pie dzerampunkta ilgi čammājos. Kājas gan jau bija riktīgi piedzītas, tomēr skrēju joprojām cītīgi. Tikai vientuļi trasē, pusmaratonisti prom, par apli apdzenošie arī, pietrūka kāda, ar ko skriet kopā. 0:28:00, 162

Pēc plāna nākamajos piecos kilometros bija paredzēts kapāt, cik var. Nu, līdzīgi kā pusmaratona beigu daļā, kad ir grūti, bet viss taču drīz beigsies un var sakost zobus un skriet. Realitāte izrādījās pavisam citāda — nu jau katrs solis bija caur sāpēm, un galvenais bija neapstāties. Ap 37. km kādus pārdesmit metrus kalnā pagāju. Tad atkal skrēju. Nospriedu aizskriet līdz apkārtgriešanās vietai un paiet, bet tad man pretī skrēja Edgars un tūlīt ai viņa Laine (starp citu abiem šodien kontā arī pirmais maratons). Viņi taču ir tik ātri skrējēji! Un tepat man priekšā! Varbūt var pat noķert? Mēģināju izslēgt grūtumu un “ielikt robā”, un tā izrādījās liela kļūda. Ļoti liela. Pēc pavisam neilga brīža abas kājas visā garumā sarāva krampis, un tā ar krampjiem cīnīdamies gāju/skrēju turpmāko distanci. Šausmīgi liels paldies brālim, kurš panāca pretī un iedeva nākamo želeju gana laicīgi, drusciņ palīdzēja. Šie pieci kilometri — 0:32:39, 157.

Posmu starp 40 km atzīmi un pēdējo kalnu lāgā neatceros. Laikam skrēju un laikam drusku gāju, pulsometrā saglabājušies posma laiki 0:5:35 un 0:6:19. Pēdējā kalnā ļoti gribēju uzskriet, bet krampji neļāva.

Pēc finiša atnāca īsziņa — 3:56:19. Tas laikam čipa laiks, oficiālais nedaudz lielāks.

Kad pieteicos, prātoju, vai maratonā ir grūtāk vai vieglāk kā diennakts piedzīvojumu sacensībās. Laikam tomēr vieglāk — tajā brīdī, kad krampis rauj kājas un paskriet nav iespējams ar it nekādu gribasspēku, ir ļoti ļoti grūti, taču ap četriem no rīta, kad iespējams aizmigt pat braucot ar riteni, ir drusciņ grūtāk.

Bet, ja nebūtu grūti, nebūtu taču gandarījuma! Paldies VSK Noskrien, kuriem man bija jāatskaitās gatavošanās laikā, paldies mammai, kuras noskrietais maratons bija mana motivācija šaubu brīžos (ja mamma savos tuvu 50 var sagatavoties noskriet, es taču arī varu!), paldies manam brālim, kas no rīta vārīja putru, un pēc savas noskrietās pusītes asistēja man distances beigu daļā un mājupceļā, paldies visiem paziņām un jau atkal VSK Noskrien par uzmundrinājumu trasē, galvenais paldies Mārim.

Advertisements
4 komentāri
 1. Apsveicu ar pirmo! Man zināmā mērā arī bija līdzīgi – ļoti prātīgs sākums, ļoti viegli pirmie divi apļi. Pēc tam trešā apļa otrajā pusē ātruma tā kā nedaudz sāka kristies, bija jāpieliek lielākas pūles, lai to noturētu, bet pēdējais aplis visai pasmags. Tomēr tīri vienmērīgi noskrējās kopumā, nekāda siena nebija.
  Nu jā, tajā pēdējā apļa tālakā galā, kad apgriezos un redzēju Tevi jau tik tuvu, man nebija nekādas pārliecības, ka noturēšos priekšā līdz finišam, jo domāju, ka varbūt esi sataupījusi spēkus tieši pēdējiem kilometriem (ko es nebiju izdarījis). Žēl, ka Tev tie krampji, varbūt citādi būtu vēl uz beigām paspēkojušies, tādējādi abi vēl nedaudz uzlabojot savus laikus. Bet man vispār ļoti patika, un galvenais secinājums – maratonus skriešu vēl! 🙂

 2. Ieva, apsveicu ar lieliskajiem rezultātiem un vienmērīgo tempu! Vai plāno skriet vēl vienu kādreiz?

 3. OreMan, tavs vieglais sākums laikam bija krietni vieglāks par manējo, ja pusmaratonu vari noskriet pa 20′ ātrāk kā es. Vai nu tu pārāk piesardzīgs esi bijis vai arī es pārāk vieglprātīga, paļaudamās uz sākuma lieliskajām sajūtām.

  Jekaterin, pēc finiša nebija spēka Tevi vēl sagaidīt, vai ir gaidāms kāds izvērstāks komentārs? Gatavošanās posmā saskrēji krietni vairāk par mani un paņēmi krietni prātīgāku tempu, vai tas palīdzēja izvairīties no baigā grūtuma beigās?

  Tuvāko dažu gadu laikā diezin vai šim maratonam pievienosies vēl kāds. Man nepatīk ceļojuma laikā samazināt ar riteni nobraucamo gabalu, lai būtu laiks un spēks vēl paskriet, man nepatīk skriet pa asfaltu, mana ķermeņa vispārējai labsajūtai neapšaubāmi nāks par labu vairāk vingrot un mazāk skriet, īsumā apmēram tā. Šodien knapi varu tikt no gultas laukā, bet prātoju par 33 km Siguldā. 😀

 4. apsveicu ar pirmo maratonu! Pirmais, tas kā pirmdzimtais 🙂 Gan jau būs arī nākamais! kad? nav jau svarīgi kad … sagatavosies labāk, bet var jau apvienot ar triatlonu vai duatlonu:)

  Maratons pats par sevi ir viegls pasākums – visvairāk prasa tieši sagatavošanās posms, ja tas ir izdevies, tad finišēt komforta zonā nav problēmu 🙂

  Lai izdodas!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s